piątek, 22 kwietnia 2016

Lean Six Sigma a rozwiązywanie problemów firmy

Pomimo, że Lean Six Sigma jest dostępny już od ponad dwudziestu lat, to nadal znaczna liczba firm i osób nadal nie wiem co to jest. Zdarza się również, że ktoś słyszał o tym lub nawet może być pośrednio zaangażowany, nie potrafi jednak nakreślić konkretnej definicji. A warto dowiedzieć się czegoś więcej o Lean Six Sigma, przede wszystkim dlatego, że może on zaoferować ogromne korzyści dla firmy.

Jaka jest różnica między Lean Six Sigma i innymi metodami rozwiązywania problemów?


Istnieje wiele sposobów, aby rozwiązać problemy, niektóre działają lepiej, inne gorzej. Rozwiązywanie błędów w firmie powinien wiązać się z jasno określoną metodyką i stanowić określony proces. Niestety, zbyt wiele przedsiębiorstw błądzi po omacku, posiadając zbyt małą wiedzę lub nawet zerową ilość danych w jaki sposób je naprawić. W rezultacie, błędy te zostają powtarzane, a firma traci czas, pieniądze, a nierzadko także klientów.

Metoda ,,po prostu zrób to" zachęca, aby przejść bezpośrednio do zmian technologicznych, które mogą być skuteczne, jeśli osoba która popełnia błędy uświadamia sobie problem i jego dokładną przyczynę. Metodzie tej brakuje jednak dyscypliny i powtarzalności.

Bardziej zaawansowane metody, takie jak CEDAC (Cause and Effect with the Addition of Cards) lub 8D (osiem dyscyplin) są bardziej uporządkowane. Metody te wykorzystują proste i często subiektywne narzędzia takich jak Schematy Fishbone i analizy Pareto, jednak i tutaj brak dyscypliny statystycznej. 8D jest na przykład użyteczną metoda do stosowania w reakcji na problemy klienta.

Lean Six Sigma wykorzystuje proces DMAIC uwzględniając definiowanie, pomiary, analizy, poprawę oraz kontrolę w celu rozwiązywania potencjalnych problemów. Metodologia jest zorientowane na dane o doskonałych narzędziach, które są bardziej wydajne, ponieważ oferują one ważność statystyczną. Jest to sposób łatwy do nauczenia, zwłaszcza, jeśli wykładają go doświadczeni specjaliści. W zadaniach takich jak uruchamiane wdrożeń strategicznych lub poprawa metod projektu, Lean Six Sigma okazało się skuteczną metodą rozwiązywania problemów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz